تبلیغات
. - انتظار فرج یعنی...

.

...
ابزار ساخت کد منوی آبشاری ابزار ساخت کد منوی آبشاری
..


حضرت عبدالعظیم حسنی (رحمه الله علیه) فرمود: «بر سرورم حضرت جواد الائمه (علیه‌ السلام) وارد شدم؛ تصمیم داشتم از او بپرسم كه آیا «قائم» شما همان مهدی است یا غیر او؛ پیش از آنكه سخن بگویم، فرمود: ای ابا القاسم! قائم ما همان مهدی است كه باید در زمان غیبتش منتظر او بود و در زمان ظهورش وی را اطاعت كرد و او سومین فرزند من است.


قسم به خدایی كه محمد (صلی الله علیه و آله و سلم) را به پیامبری برگزید و امامت را به ما اختصاص داد، اگر تنها از عمر دنیا یك روز باقی باشد، خدای تعالی آن روز را به قدری طولانی می ‏كند كه قائم ما ظهور و خروج كند و آن‏گونه كه زمین از ظلم و جور پر شده است، آن را از عدل و قسط پر گرداند!
خدای تبارک و تعالی كار او را در یك شب اصلاح می‏ كند و اوضاع را به نفع او می ‏گرداند، چنان كه كار موسی (علیه‌السلام) را در یك شب اصلاح كرد: موسی برای گرفتن شعله ‏ای از آتش برای استفاده خانواده ‏اش رفت؛ اما هنگام بازگشت به رسالت و نبوت رسیده بود؛ سپس امام جواد (علیه‌ السلام) فرمود: بهترین اعمال شیعیان ما انتظار گشایش امور به دست آن حضرت است».[1]
فرج وجود مبارك امام عصر (عجل الله تعالی فرجه) از بزرگ‏ترین آرزوهای پیروان مكتب اهل بیت (علیهم‌ السلام) است كه سبب امید به آینده و حركت و پویایی در جامعه اسلامی است. مهم، باور حتمی بودن ظهور و انتظار راستین برای تحقق آن است. رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) بهترین عمل امّت را انتظار فرج از جانب خدای سبحان می ‏داند و می فرمایند: «أفضل أعمال اُمّتی انتظار فرج من الله (عزّوجلّ)».[2] 
و همانگونه که در روایت عبدالعظیم حسنی بیان شده است اهل بیت (علیهم‌ السلام) برجسته ‏ترین مصداق این عنوان كلی را انتظار فرج وجود مبارك ولی عصر (عجل الله تعالی فرجه) دانسته ‏اند، چرا كه برای انسان‏ های مؤمن ظهور آن حضرت گشایش حقیقی است.
اما انتظار فرج که فراوان به آن سفارش شده است و بهترین اعمال شیعیان بیان شده است، به چه معناست؟
یعنی انسان موظف است که فقط دست به دعا بردارد و ظهور آن حضرت را از خداوند درخواست کند؟
در تبیین و تشریح واژه انتظار رهبر معظم انقلاب می فرمایند: «یعنی منتظریم که دست قدرتمند عدالت‌ گستری بیاید و این غلبه‌ی ظلم و جور را که همه‌ ی بشریت را تقریباً مقهور خود کرده است، بشکند و این فضای ظلم و جور را دگرگون کند و نسیم عدل را بر زندگی انسان ها بوزاند، تا انسان ها احساس عدالت کنند. 
این نیازِ همیشگی یک انسان زنده و یک انسان آگاه است؛ انسانی که سر در پیله‌ی خود نکرده باشد، به زندگی خود دل خوش نکرده باشد. انسانی که به زندگی عمومی بشر با نگاه کلان نگاه می کند، به طور طبیعی حالت انتظار دارد. این معنای انتظار است. 
انتظار یعنی قانع نشدن، قبول نکردن وضع موجودِ زندگی انسان و تلاش برای رسیدن به وضع مطلوب، که مسلّم است این وضع مطلوب با دست قدرتمند ولی خدا، حضرت حجت‌ بن‌ الحسن، مهدی صاحب زمان (صلوات اللَّه علیه و عجّل اللَّه فرجه و ارواحنا فداه) تحقق پیدا خواهد کرد. باید خود را به عنوان یک سرباز، به عنوان انسانی که حاضر است برای آنچنان شرائطی مجاهدت کند، آماده کنیم.
انتظار فرج معنایش این نیست که انسان بنشیند، دست به هیچ کاری نزند، هیچ اصلاحی را وجهه‌ ی همت خود نکند، صرفاً دل خوش کند به اینکه ما منتظر امام زمان (علیه الصّلاة و السّلام) هستیم. اینکه انتظار نیست. انتظارِ چیست؟
انتظارِ دست قاهرِ قدرتمندِ الهىِ ملکوتی است که باید بیاید و با کمک همین انسان ها سیطره‌ ی ظلم را از بین ببرد و حق را غالب کند و عدل را در زندگی مردم حاکم کند و پرچم توحید را بلند کند؛ انسان ها را بنده‌ ی واقعی خدا بکند. باید برای این کار آماده بود.
تشکیل نظام جمهوری اسلامی یکی از مقدمات این حرکت عظیم تاریخی است. هر اقدامی در جهت استقرار عدالت، یک قدم به سمت آن هدف والاست. انتظار معنایش این است.
انتظار حرکت است؛ انتظار سکون نیست؛ انتظار رها کردن و نشستن برای اینکه کار به خودی خود صورت بگیرد، نیست. انتظار حرکت است. انتظار آمادگی است. این آمادگی را باید در وجود خودمان، در محیط پیرامون خودمان حفظ کنیم.
و خدای متعال نعمت داده است به مردم عزیز ما، به ملت ایران، که توانسته‌ اند این قدم بزرگ را بردارند و فضای انتظار را آماده کنند. این معنای انتظار فرج است.
انتظار فرج یعنی کمر بسته بودن، آماده بودن، خود را از همه جهت برای آن هدفی که امام زمان (علیه الصّلاة و السّلام) برای آن هدف قیام خواهد کرد، آماده کردن. آن انقلاب بزرگ تاریخی برای آن هدف انجام خواهد گرفت. و او عبارت است از ایجاد عدل و داد، زندگی انسانی، زندگی الهی، عبودیت خدا؛ این معنای انتظار فرج است».[3]

- - - - - - - - - -
پی نوشت:
[1]. کمال الدین و تمام النعمه، ابن بابویه محمد بن علی. ج 2، ص 49.
[2]. همان، ص 357.
[3]. بیانات رهبر معظم انقلاب در دیدار اقشار مختلف مردم‌ در روز نیمه‌ی شعبان 1387/05/27.

منبع رهروان ولایت

طبقه بندی: امام زمان (علیه‌السلام)، 
برچسب ها: امام زمان، انتظار فرج، انتظار، معنای انتظار،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام محبوب کن - فیس نما
نوشته شده در تاریخ یکشنبه 26 اردیبهشت 1395 توسط : محسن فرتوت
-------------------------------

-------------------------------

-------------------------------

-------------------------------
----------------------------------------------------

مطالب جدید

-----------------------------------------------------

آشنایی با مسیحیت و پاسخ به شبهات

----------------------------------------------------

----------------------------------------------------

----------------------------------------------------