تبلیغات
. - صدیقه کبری فاطمه زهرا در قرآن

.

...
ابزار ساخت کد منوی آبشاری ابزار ساخت کد منوی آبشاری
..
حضرت فاطمه (سلام‌الله‌علیها)  همتای قرآن کریم است، همتای نبوت است، همتای رسالت است، همتای ولایت است؛ چیزی از ولی الله مطلق کم ندارد، این‌ها یک نورند و مانند آن. این گونه از مباحث به هر نتیجه‌ای که منتهی بشود برای ما ثمره اعتقادی دارد.سخن گفتن از حضرت فاطمه(سلام‌الله‌علیها) فراتر از اندیشه‌ی بشری است. بنابراین باید شناخت او را در کلمات خدا و رسولش یافت. آیاتی در قرآن کریم مطرح است که هم اهل سنت و هم شیعه، اتفاق نظر دارند که راجع به حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها) می‌باشد.

اسم فاطمه زهرا(سلام‌الله‌علیها) در هیچ جای قرآن به صراحت بیان نشده اما آیاتی در قرآن مطرح است که به نقل از شیعه و سنی مراد فاطمه (سلام‌الله‌علیها) می‌باشد.
در بخش قبلی به سه نمونه از آیات اشاره شد در این نوشتار نیز به دو آیه دیگر می‌پرداریم:

1. آیه ذا القربی
واژه «ذوالقربی» به معنای نزدیکان است و در قرآن کریم در چند مورد، از جمله آیه خمس «وَاعْلَمُواْ أَنَّمَا غَنِمْتُم مِّن شَیْءٍ فَأَنَّ لِلّهِ خُمُسَهُ وَلِلرَّسُولِ وَلِذِی الْقُرْبَى وَالْیَتَامَى وَالْمَسَاكِینِ وَابْنِ السَّبِیلِ إِن كُنتُمْ آمَنتُمْ بِاللّهِ وَمَا أَنزَلْنَا عَلَى عَبْدِنَا یَوْمَ الْفُرْقَانِ یَوْمَ الْتَقَى الْجَمْعَانِ وَاللّهُ عَلَى كُلِّ شَیْءٍ قَدِیرٌ [انفال/41] و بدانید كه هر چیزى را به غنیمت گرفتید یك پنجم آن براى خدا و پیامبر و براى خویشاوندان [او] و یتیمان و بینوایان و در راه‏‌ماندگان است اگر به خدا و آنچه بر بنده خود در روز جدایى [حق از باطل] روزى كه آن دو گروه با هم روبرو شدند نازل كردیم ایمان آورده‏‌اید و خدا بر هر چیزى تواناست»
و آیه ذوالقربی «وَآتِ ذَا الْقُرْبَى حَقَّهُ وَالْمِسْكِینَ وَابْنَ السَّبِیلِ وَلاَ تُبَذِّرْ تَبْذِیرًا [اسرا/26] و حق خویشاوند را به او بده و مستمند و در راه‌‏مانده را [دستگیرى كن] و ولخرجى و اسراف مكن» به کار رفته است.
مصداق بارز آیه ذوالقربی، حضرت فاطمه(سلام‌الله‌علیها) است؛ زیرا در روایات آمده است که چون این آیه نازل شد، رسول‌خدا(صلی‌الله‌علیه‌وآله)  حضرت فاطمه(سلام‌الله‌علیها) را فراخواند و فدک را به وی بخشید.[1]

هم‌چنین مفسّران شیعه وسنّی مانند طبری، با الهام از روایات، می‌نویسند: امام سجاد (علیه‌السلام)، در دوران اسارت وقتی همراه قافله و اسرا به شام رسید، در مقام محاجّه با آنان كه اسرای اهل‌بیت را بی دین و خارجی می‌خواندند، با استناد به این آیه فرمودند: مراد از (ذا القربی) ما هستیم.[2]

2. آیه ایثار
براساس برخی روایات، مردی خدمت پیامبر(صلی‌الله‌علیه‌وآله)، آمد و از گرسنگی شکایت کرد. آن حضرت او را به خانه همسرانش راهنمایی کرد، اما آنان گفتند ما چیزی جز آب نداریم. سپس آن حضرت فرمود: «چه کسی امشب او را میهمان می‌کند؟» امیرالمومنین(علیه‌السلام) اعلام آمادگی کرد و آن مرد را به خانه برد.
حضرت فاطمه(سلام‌الله‌علیها) فرمود: «ما چیزی جز غذای فرزندان‌مان نداریم، اما میهمان را بر خودمان ترجیح می‌دهیم».
امیرالمومنین(علیه‌السلام) نیز فرمود: «کودکان را بخوابان و من چراغ را برای میهمان خاموش می‌کنم».
آنان چنین کردند و میهمان، غذایش را خورد و چون صبح شد خداوند این آیه را نازل کرد: «وَالَّذِینَ تَبَوَّؤُوا الدَّارَ وَالْإِیمَانَ مِن قَبْلِهِمْ یُحِبُّونَ مَنْ هَاجَرَ إِلَیْهِمْ وَلَا یَجِدُونَ فِی صُدُورِهِمْ حَاجَةً مِّمَّا أُوتُوا وَیُؤْثِرُونَ عَلَى أَنفُسِهِمْ وَلَوْ كَانَ بِهِمْ خَصَاصَةٌ وَمَن یُوقَ شُحَّ نَفْسِهِ فَأُوْلَئِكَ هُمُ الْمُفْلِحُونَ [حشر/9] و نیز كسانى كه قبل از [مهاجران] در [مدینه] جاى گرفته و ایمان آورده‌‏اند هر كس را كه به سوى آنان كوچ كرده دوست دارند و نسبت به آنچه به ایشان داده شده است در دلهایشان حسدى نمى‏‌یابند و هر چند در خودشان احتیاجى [مبرم] باشد، آنها را بر خودشان مقدم مى‌‏دارند و هر كس از خست نفس خود مصون ماند ایشانند كه رستگارانند».  که به آن آیه ایثار گفته‌اند در شأن آنان نازل فرمود.[3]

پس حضرت فاطمه(سلام‌الله‌علیها)  همتای قرآن کریم است، همتای نبوت است، همتای رسالت است، همتای ولایت است؛ چیزی از ولی الله مطلق کم ندارد، این‌ها یک نورند و مانند آن. این گونه از مباحث به هر نتیجه‌ای که منتهی بشود برای ما ثمره اعتقادی دارد.

------------------
پی نوشت
[1]. شواهد التنزیل، حسکانی، ج ١، ص ۴۴٠؛ مقتل الحسین، خوارزمی، ص١٠٧؛ الدرالمنثور، سیوطی، ج ۴، ص ١٧٧.
[2]. احتجاج طبرسی ، ج 2، ص 33.
[3]. شواهد التنزیل، ج ٢، ص ٣٣١.

منبع مقاله (محسن فرتوت) mohsenfartoot

طبقه بندی: حضرت فاطمه زهرا (سلام‌الله‌علیها) ، 
برچسب ها: حضرت فاطمه، شهادت حضرت فاطمه، صدیقه کبری، آیه ذا القربی، آیه ایثار، محسن فرتوت،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام محبوب کن - فیس نما
نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 4 اسفند 1395 توسط : محسن فرتوت
-------------------------------

-------------------------------

-------------------------------

-------------------------------
----------------------------------------------------

مطالب جدید

-----------------------------------------------------

آشنایی با مسیحیت و پاسخ به شبهات

----------------------------------------------------

----------------------------------------------------

----------------------------------------------------