تبلیغات
. - دلیل عقلی بر نیاز مردم به امام

.

...
ابزار ساخت کد منوی آبشاری ابزار ساخت کد منوی آبشاری
..


دلیل عقلی بر نیاز مردم به امام


هنگامى دین اسلام مى‌تواند به عنوان یك دین كامل و پاسخ‌گوى نیازهاى همه انسان‌ها تا پایان جهان، مطرح باشد كه در متن دین، راهى براى تأمین مصالح ضرورى جامعه، پیش بینى شده باشد مصالحى كه با رحلت پیامبر اكرم(صلی‌الله‌علیه‌وآله) در معرض تهدید و تفویت قرار مى‌گرفت.

از آن‌جا که انسان برای رسیدن به كمال خلق شده است و دلیل این حرف، همان نهاد و فطرت بی‌نهایت‌طلب آدمی است. در این میان باید قانونی برای هدایت انسان‌ها به طرف كمال وجود داشته باشد؛ چون وقتی كوچک‌ترین كارهای انسان در زندگی نیاز به برنامه و قانون داشته باشد، طبیعتاً هدف خلقت انسان و مقصد نهایی او نیز باید یک برنامه و قانون منسجم داشته باشد.

هم‌چنین به دلیل طبع اجتماعی انسان و ناگزیری او از زندگی بین مردم، این قانون باید كلّی و فراگیر باشد، به صورتی كه هم تمام جامعه را در بر بگیرد و هم دو بعد جسم و روح خود انسان را. پس انسان به تنهایی قادر به وضع چنین قانونی نیست؛ زیرا منفعت‌طلبی و امیال نفسانی همیشه در كمین انسان هستند. از طرفی درک انسان هم محدود به عقل و حس اوست.

در نتیجه او نمی‌تواند قانونی جامع و كامل برای خود و هم‌نوعانش وضع کند، همان‌طور كه تا به حال هم این نتیجه را بارها دیده و تجربه کرده‌ایم که هر مكتب فكری که ظهور می‌کند، بعد از مدّتی انحطاط و كج‌روی آن روشن می‌شود و هنوز هم بشر با توجه به تمام پیشرفت‌های مادّی، هنوز از نظر روحی در حدّ حیوانات است و رشدی معنوی نداشته یا حتّی می‌توان گفت که به عقب برگشته است.

حال باید این قانون از طرف كسی باشد كه به تمام گوشه‌های وجود بشر آگاه باشد و او كسی نیست جز خدای بزرگ و مهربان. از طرفی رسیدن قانون به بشر به صورت مستقیم امكان ندارد؛ چون درجات وجودی انسان‌ها مختلف است و هر كسی این گنجایش و ظرفیّت را ندارد كه بتواند مستقیماً با خداوند ارتباط برقرار نماید. به همین دلیل باید بعضی از انسان‌های برگزیده دارای این ظرفیّت و گنجایش باشند تا بتوانند قوانین مربوط را به بشر منتقل كنند.

اگر افرادی برگزیده در بین انسان‌ها باشند كه بتوانند قوانین خداوند را به بشر منتقل كرده و آن‌ها را در راه رسیدن به كمال كمک كنند، كافی است و آن اشخاص همان پیامبران و بعد از آن امامان هستند و حكمت الهى اقتضا داشته كه پیامبرانى را مبعوث نماید تا راه سعادت دنیا و آخرت را به بشر بیاموزند و این نیاز وى را برطرف سازند، و نیز به تربیت افراد مستعد بپردازند و آن را تا آخرین مرحله كمالى كه برایشان میسّر است برسانند، هم‌چنین در صورتى كه شرایط اجتماعى، مساعد باشد اجرای قوانین اجتماعى دین را به عهده بگیرند.

دین مقدّس اسلام، همگانى و جاودانى و نسخ ناشدنى است و بعد از پیامبر اسلام(صلی‌الله‌علیه‌وآله) پیامبرى نخواهد آمد. و ختم نبوت در صورتى با حكمت بعثت انبیا وفق مى‌دهد كه آخرین شریعت آسمانى، پاسخ‌گوى همه نیازهاى بشر باشد و بقا آن تا پایان جهان، تضمین شده باشد.

در حالی‌ که شرایط دشوار زندگى آن حضرت مانند چند سال محصور بودن در شعب ابی‌طالب و ده سال جنگ با دشمنان اسلام، اجازه نمى‌داد كه همه احكام و قوانین اسلام را براى عموم مردم، بیان كند و همان اندازه هم كه اصحاب فرا مى‌گرفتند ضمانتى براى محفوظ ماندن نداشت. لذا باید کسی‌ در میان این مردم باشد تا اختلافات این چنینی‌ را برطرف کند و راهنمای مردم باشد.

از طرفی هنگامى دین اسلام مى‌تواند به عنوان یك دین كامل و پاسخ‌گوى نیازهاى همه انسان‌ها تا پایان جهان، مطرح باشد كه در متن دین، راهى براى تأمین مصالح ضرورى جامعه، پیش بینى شده باشد مصالحى كه با رحلت پیامبر اكرم(صلی‌الله‌علیه‌وآله) در معرض تهدید و تفویت قرار مى‌گرفت.

و این راه، چیزى جز نصب جانشین شایسته براى رسول اكرم(صلی‌الله‌علیه‌وآله)، نخواهد بود. جانشینى كه داراى علم خدادادى باشد تا بتواند حقایق دین را با همه ابعاد و دقایقش بیان كند، و داراى ملكه عصمت باشد تا تحت تأثیر انگیزه‌هاى نفسانى و شیطانى واقع نشود و مرتكب تحریف عمدى در دین نگردد. و نیز بتواند نقش تربیتى پیامبر اكرم(صلی‌الله‌علیه‌وآله) را به عهده بگیرد و افراد مستعد را به عالی‌ترین مدارج كمال برساند و هم‌چنین در صورت مساعد بودن شرایط اجتماعى، متصدّى حكومت و تدبیر امور جامعه شود و قوانین اجتماعى اسلام را اجرا كند و حق و عدالت را در جهان گسترش دهد.
ختم نبوت هنگامى كه موافق با حكمت الهى خواهد بود كه توأم با نصب امام معصوم باشد امامى كه همه ویژگی‌هاى پیامبر اكرم(صلی‌الله‌علیه‌وآله) به جز نبوت و رسالت را دارا باشد.[۱]

در نتیجه: با توجه به دلایل عقلی که بیان شد، نیاز به امام برای بشیریت یک نیاز لازم و ضروری است، تا انسان از طریق راهنمایی‌های وی به سعادت خوش‌بختی ابدی برسد.

 

--------------------------------------------
پی نوشت
[۱]. استفاده شده از کتاب آموزش عقاید آیت الله مصباح یزدی.

منبع : http://www.welayatnet.com/fa/news/76817

طبقه بندی: غدیر خم،  امیر المومنین علی (علیه‌السلام)، 
برچسب ها: امام، دلیل عقلی، نیاز مردم، امام معصوم، غدیرخم، عید غدیر،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام محبوب کن - فیس نما
نوشته شده در تاریخ یکشنبه 12 شهریور 1396 توسط : محسن فرتوت
-------------------------------

-------------------------------

-------------------------------

-------------------------------
----------------------------------------------------

مطالب جدید

-----------------------------------------------------

آشنایی با مسیحیت و پاسخ به شبهات

----------------------------------------------------

----------------------------------------------------

----------------------------------------------------